Samodzielny projekt i aranżacja wnętrz – posiadanie własnej i co najważniejsze nowej nieruchomości w postaci mieszkania czy domu to nie tylko duże wyzwanie, ale i ogromna satysfakcja. Prywatny inwestor kupujący nowe mieszkanie lub dom musi przede wszystkim zadbać o jego jak najbardziej komfortowe i funkcjonalne wyposażenie. Aranżacja wnętrza może być bardzo przyjemna, ale jednocześnie wymagająca, a stałe elementy, takie jak okna, często są podstawą do stworzenia całego projektu.
Układ pomieszczenia
Kiedy zaczynasz planować i projektować aranżację poszczególnych pomieszczeń w swoim mieszkaniu lub domu, powinieneś dokładnie przemyśleć cały układ. Okna i drzwi zwykle mają stałe miejsce w projektowaniu architektonicznym i mają ogromny wpływ na układ pomieszczeń oraz możliwości ich aranżacji. Okno z widokiem na piękną naturalną zieleń może być jednym z głównych elementów pokoju. W takim przypadku nie warto zasłaniać tego typu okna zbędnymi meblami czy innym wyposażeniem, ale wyeksponować jak najwięcej na piękny widok. W pomieszczeniach, w których okna nie zapewniają pięknego widoku, warto potraktować je jako funkcjonalne elementy wyposażenia, niekoniecznie atrakcyjne i dekoracyjne. Jeśli okna domu zapewniają dużo naturalnego światła, nie powinny być zasłonięte zbyt ciemnymi lub ciężkimi zasłonami. Naturalne światło wpadające przez okna do wszystkich pomieszczeń może tworzyć piękne światłocieniowe kompozycje, które odpowiednio zaaranżowane wspaniale podkoloryzują i poprawią wizualny efekt aranżacji wnętrz. Naturalne światło to także szansa na zmniejszenie zapotrzebowania na światło sztuczne, które nie jest tak korzystne. W ciemnym pomieszczeniu oświetlenie powinno być dobierane świadomie, tak aby zapewnić jak najbardziej naturalny i korzystny efekt.
Kolor
Kolory stosowane w aranżacji wnętrz są bardzo ważne. W przypadku mieszkania lub domu z oknami, które zapewniają dużo naturalnego światła, kolor może być ciemniejszy, a przez to bardzo odważny. Z drugiej strony użycie odważnej i ciemnej farby lub elementów wyposażenia w pomieszczeniu z ograniczonym naturalnym światłem może dać nudne rezultaty. W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się jasne i pastelowe kolory, które dodatkowo odbijają światło i tworzą przytulną atmosferę. Posiadanie niektórych pokoi i pokoi bez okien niekoniecznie oznacza utrzymywanie domu w ciemności. Zastosowanie jasnych kolorów, które idealnie komponują się z zastosowanym systemem oświetlenia, pozwoli stworzyć piękne i jasne aranżacje. Inwestorzy, którzy nie wierzą w jasne, nudne i przesadnie pastelowe pomieszczenia, powinni pomyśleć o odważniejszych, bardziej wyrafinowanych dodatkach i elementach dekoracyjnych. Samodzielny projekt wnętrz nowego mieszkania czy domu to dla wielu inwestorów trudne zadanie, którego efekt wpłynie na komfort codziennego życia. Łączenie różnych kolorów, faktur i zestawienie ich z naturalnym lub sztucznym światłem nie jest łatwe, ale z pewnością bardzo satysfakcjonujące.
Meble
Wybór mebli do nowego mieszkania czy domu to kolejne wyzwanie, którego wynik może mieć bardzo duży wpływ na późniejsze życie codzienne. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Właściwe dopasowanie mebli do indywidualnych potrzeb, a także możliwości aranżacyjne poszczególnych pomieszczeń wymaga bardzo przemyślanych i racjonalnych decyzji. Wiele mebli na rynku jest estetycznych i doskonale wpisuje się w wizję aranżacji pomieszczenia, jednak nie zawsze są one funkcjonalne i nadają się do codziennego użytku. Korzystanie z pięknych, ale niepraktycznych mebli może szybko doprowadzić do niezadowolenia i frustracji, wymuszając zakup dodatkowych elementów. Szczególnym wyzwaniem były meble kuchenne i łazienkowe, ponieważ codzienna eksploatacja i trudniejsze warunki panujące w tych pomieszczeniach powodują szybsze zużycie mebli. Wilgoć, para wodna i zanieczyszczenia mogą bezpośrednio wpływać na stan i wygląd mebli, czyniąc je mniej przyjemnymi i wtapiając się w ogólną aranżację.
Koszt
Samodzielne zaprojektowanie poszczególnych ustaleń grozi również niedoszacowaniem kosztów ich realizacji. Niestety pomysł na konkretną i stylową aranżację może oznaczać również zainwestowanie sporych pieniędzy w poszczególne elementy. Dlatego fazy planowania wyposażenia i urządzania nowego mieszkania czy domu powinny opierać się na dostępnych na rynku rozwiązaniach i ich cenach, tak aby ostateczny koszt można było bardzo dokładnie i szczegółowo oszacować. Wydawanie za dużo lub za mało na sprzęt może wywołać niezadowolenie i dużą podejrzliwość wśród inwestorów. Rozwiązania zbyt tanie można szybko zniszczyć, a rozwiązania bardzo drogie, które nie są praktyczne i funkcjonalne, mogą wywołać poczucie marnowania pieniędzy na niepotrzebne elementy.