Proces wszczepienia implantu zębowego

Proces wszczepienia implantu zębowego

Zastanawiasz się, jak wygląda proces wszczepienia implantu zębowego? Marzysz o pięknym uśmiechu, ale nie jesteś pewien, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie? Dziś pokażemy Ci krok po kroku proces wszczepienia implantu. Ponadto podpowiemy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby ta procedura mogła się odbyć.

Implanty nie dla każdego – wskazania chirurgiczne

Czy wybrać implanty dentystyczne? Chociaż implanty dentystyczne są w Szczecinie bardzo popularne, to niestety nie każdy może z nich skorzystać. Jak zapewne już wiesz, operacja wszczepienia implantów zębowych jest zabiegiem inwazyjnym, który nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, pod warunkiem prawidłowego wykonania zabiegu i wykluczenia wszelkich przeciwwskazań do jego wykonania. Implanty dentystyczne są dostępne tylko dla osób dorosłych w wieku powyżej 21 lat. Czemu? Według badań naukowych organizm ludzki rozwija się dopiero w wieku 21 lat. W tym momencie nasze kości zaczynają rosnąć, a nasze zęby i zgryz się formują. Pamiętaj, zanim zapiszesz się do programu, skonsultuj się ze swoim dentystą, który dokładnie zdiagnozuje stan Twojej jamy ustnej.

Kość szczękowa, w której zostanie osadzony implant, powinna być zdrowa i mocna. Niestety kość, która uległa resorpcji, czyli skurczyła się w wyniku ekstrakcji zęba stałego, nie nadaje się do wszczepienia implantów. Na szczęście w dobie tak zaawansowanej stomatologii, że nic nie jest wykluczone, pacjenci z resorpcją kości mogą wymagać operacji rekonstrukcji kości, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłuża czas oczekiwania na implanty zębowe. Przeciwwskazaniami do zabiegu są również choroby przewlekłe, takie jak miażdżyca, cukrzyca i nowotwory, które mogą prowadzić do infekcji prowadzących do odrzucenia implantu przez organizm. W tym przypadku również wymagana jest wcześniejsza konsultacja ze stomatologiem, a dopiero jego ostateczna decyzja zadecyduje o przebiegu dalszego leczenia i możliwości wszczepienia implantów zębowych.

Implanty dentystyczne – fazy leczenia

Jak wspomnieliśmy powyżej, pierwszym etapem wszczepienia implantów zębowych jest szczegółowy wywiad lekarski w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog oceni stan Twoich zębów i jamy ustnej, doradzi wskazania i przeciwwskazania, opowie o poszczególnych etapach leczenia i kosztach z tym związanych. Pamiętaj, aby poinformować specjalistę o przewlekłych chorobach, alergiach czy aktualnym leczeniu – to uchroni Cię przed ewentualnymi powikłaniami w przyszłości. Wymagane są również badania krwi – morfologia. Kolejnym krokiem jest ocena stanu kości szczęki, w której zostanie osadzony implant, dla czego lekarz zaleca wykonanie zdjęć rentgenowskich. Oprócz oceny kości, specjaliście łatwiej jest określić dokładne umiejscowienie implantu, dzięki czemu pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe życie.

Proces wszczepienia implantu zębowego
Proces wszczepienia implantu zębowego

Proces mocowania implantów zębowych odbywa się zazwyczaj podczas jednej lub dwóch wizyt. Czasami ich liczba może wzrosnąć, tak naprawdę zależy to od osobistego stanu zdrowia pacjenta i zaleceń dentysty. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (czasem ogólnym), które jest praktycznie bezbolesne i komfortowe dla pacjenta, pacjent nie odczuwa żadnego bólu, jedynie niewielki dyskomfort. Proces osadzania implantu w dziąśle trwa około półtorej godziny. Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcie w dziąśle, dzięki czemu w kości szczęki można wywiercić otwór na implant. Po wszczepieniu implantu rana jest odpowiednio zamykana, a po wygojeniu można założyć na nią koronę, czyli sztuczny ząb, zwykle wykonany z wysokiej jakości, trwałej ceramiki. Nie dzieje się to jednak od razu, rana musi się zagoić, a implant musi zakorzenić się w kości, co może zająć nawet pół roku. W tym czasie wymagane są regularne kontrole i ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza dentysty. Następnie dentysta mocuje koronę do wszczepionego wcześniej implantu, a efektem tego procesu jest piękny i zdrowy uśmiech. Implanty dentystyczne są bardzo trwałe iw większości przypadków służą do końca życia, podczas gdy korony należy wymieniać co 10-15 lat.

Teraz już wiesz, jak przebiega cały proces wstawiania implantów dentystycznych. Choć inwazyjna, nie jest tak skomplikowana i szkodliwa dla zdrowia człowieka, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw przed wykonaniem, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia i inne czynniki, takie jak funkcjonalność. Niestety wszczepienie implantu jest dość kosztowną procedurą, dlatego na to rozwiązanie decyduje się niewielka liczba pacjentów.