Trychologia

Trychologia

Trychologia – kiedy warto udać się do trychologa? Jeszcze kilka lat temu z usług trychologa korzystało niewiele osób. Dziś jednak trychologia staje się coraz popularniejszą dziedziną, przybywa również specjalistów w tym zakresie. W jakich przypadkach warto skorzystać z ich usług? Jakie objawy powinny nas nakłonić do wizyty u trychologa?

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to jeden z najczęstszych problemów, który skłania nas do skorzystania z pomocy specjalisty z zakresu trychologii. Jego przyczyna nie jest oczywista, dlatego często trzeba sięgnąć po profesjonalny sprzęt, aby ją zdiagnozować. Trycholog przeprowadzi badanie, polegające między innymi na ocenie stanu zdrowia skóry głowy. Niemniej jednak bardzo ważną rolę w diagnozie odgrywa także wywiad medyczny, przeprowadzany bezpośrednio w gabinecie. Powinien być on obszerny, a pytania mogą dotyczyć na przykład prowadzonego stylu życia, przyjmowanych leków czy chorób współistniejących. Terapia wypadania włosów najczęściej polega na wdrożeniu specjalistycznej pielęgnacji skóry głowy przy jednoczesnej zmianie trybu życia na zdrowszy. Trycholog może również wykonywać różnego rodzaju masaże, pobudzające cebulki włosa do wzrostu.

Łupież 

Kolejny problem, z jakim możemy zgłosić się do gabinetu trychologicznego, dotyczy łuszczenia się naskórka, który występuje pod postacią łupieżu. Sam łupież, podobnie jak wypadanie włosów, może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak osoby odwiedzające trychologa wcześniej próbują walczyć z nim na własną rękę, a podejmowane przez nich działania nie przynoszą rezultatów. Walka z łupieżem nie jest prosta, lecz pierwszym krokiem będzie wykonanie specjalistycznego peelingu skóry głowy, który pomoże pozbyć się złogów. Jest on w pełni bezpieczny i czasami przynosi oczekiwane rezultaty, w innych przypadkach konieczne jest wdrożenie bardziej zaawansowanych metod terapeutycznych.

Problemy dotyczące skóry głowy

Trychologia
Trychologia

Trychologia to dziedzina nauki, która swoim zakresem obejmuje nie tylko włosy, lecz również skórę głowy. Możemy więc udać się do gabinetu zawsze, gdy tylko zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy. Najczęściej występują one pod postacią silnego świądu, zaczerwienienia skóry głowy czy wydzielania nadmiernej ilości łoju, który sprawia, że włosy wydają się przetłuszczone. Problemów ze skórą głowy zwykle nie jesteśmy w stanie rozwiązać we własnym zakresie, zwłaszcza mając na uwadze brak rozpoznania przyczyny ich występowania.

Pierwszym krokiem jest tutaj przeprowadzenie badania za pomocą profesjonalnego sprzętu, które pomoże postawić właściwą diagnozę. Trycholog często wdraża terapię we własnym zakresie, jednak może też zlecić konsultację dermatologiczną bądź wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych. Polegają one na przykład na oznaczeniu z krwi konkretnych pierwiastków. Trycholog nie może jednak wypisać skierowania, dlatego do specjalisty bądź na badania będziemy musieli udać się prywatnie. Pamiętajmy, że problemy ze skórą głowy w niektórych przypadkach mogą wymagać podjęcia leczenia preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę, które może przepisać lekarz dermatolog. 

Problem z utrzymaniem zdrowego wyglądu włosów

Jeśli piękne, bujne dotychczas włosy nagle stały się matowe, oklapnięte i pozbawione blasku, warto udać się do trychologa na konsultację. Najczęściej w takich sytuacjach próbujemy poradzić sobie na własną rękę, na przykład stosując drogie kosmetyki czy preparaty lecznicze dostępne bez recepty. Niemniej jednak musimy pamiętać, że za problem z włosami bardzo często odpowiedzialny jest zły stan zdrowia skóry głowy. Dlatego też trycholog rozpoczyna od badania, mającego na celu jego dokładną ocenę.

Czasami pierwsze objawy schorzenia nie są widoczne gołym okiem – jedynym symptomem są właśnie niezdrowo wyglądające włosy. Jeśli jednak problem leży głębiej, nie poradzimy z nim sobie na własną rękę. Trycholog wdroży odpowiednią terapię, dzięki której powinniśmy w krótkim czasie odczuć wyraźną poprawę. Pamiętajmy jednak, że należy stosować ją przez określony czas, tak aby problem nie nawracał. 

W jaki sposób może pomóc trycholog?

Wiadomo już, kiedy udać się do specjalisty z zakresu trychologii, jednak warto jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, jak właściwie może on nam pomóc? Podstawowym zadaniem trychologa jest ocena stanu zdrowia skóry głowy – to od niego wszystko się zaczyna, zwłaszcza w kontekście przypadłości chorobowych. Trycholog może zlecić stosowanie konkretnych preparatów, które pomogą nam walczyć z problemem. W gabinecie przeprowadza również liczne zabiegi trychologiczne, stosując przy tym profesjonalne kosmetyki, przeznaczone właśnie dla salonów.

Ponadto trychologa może, jeśli uzna to za konieczne, zlecić wizytę u lekarza bądź przeprowadzenie specjalistycznych badań laboratoryjnych. Na konsultację warto udać się nie tylko wtedy, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, lecz również w celach profilaktycznych. Niektórzy raz w roku decydują się na badanie skóry głowy i profesjonalne oczyszczenie jej z zalegających złogów, tak aby poprawić kondycję swoich włosów i ich wygląd.