Dlaczego warto zainwestować w dom szkieletowy?

Dlaczego warto zainwestować w dom szkieletowy?

Dlaczego warto zainwestować w dom szkieletowy? Jednym z najlepszych sposobów na zdobycie nowego domu jest wybór technik oprawy. W naszym kraju nie jest zbyt popularny, ale w naszych warunkach sprawdza się tutaj absolutnie. Domy szkieletowe, które są powszechne w Kanadzie lub Skandynawii, są bardziej uważane za domy letniskowe, w których można mieszkać tylko latem.

Warto jednak zauważyć, że w tych krajach klimat nie jest ani tropikalny, ani ciepły śródziemnomorski. W końcu domy z tego rodzaju technologią są tam zdecydowanie mainstreamowe i nikt nie chce być zamrożony. Okazuje się, że szczecińskie domy drewniane doskonale zatrzymują ciepło wewnątrz budynku i są bardziej ekonomiczne niż typowe domy murowane. To jednak nie wystarczyło, aby przekonać naszych rodaków do decyzji o wyborze bardziej szkieletowej technologii. Nadal największą popularnością cieszą się budynki murowane. Są najczęściej wybierane i uważane za trwalsze.

Jakie wady domów szkieletowych wymieniają fani cegły?

  1. Po pierwsze, domy murowane są ciężkie, trwałe i mogą stać przez setki lat. W tym przypadku cegła jest powszechnie uważana za lepszą i bardziej sprzyjającą budowie naszego kraju. Kiedy widzisz chatę z bali, kojarzysz ją z lekką altanką lub góralskim domem. Jeśli chodzi o domy szkieletowe, to ich budowa wydaje się prosta, bo wylewa się fundament, montuje ramę i przykręca cały blok muru. Dla nas ma to jednak związek z prostą i nietrwałą składanką, którą rozwiewa pierwszy silny wiatr.
  2. Po drugie taki dom jest droższy niż murowany. Oczywiście jest to opinia tych, którzy nie budują domu z bali, ale gdzieś słyszeli, że córka jakiegoś znajomego buduje dom z bali… zwykle to mało powiedziane, jak domy szkieletowe. Powszechne stało się też, że domy murowane to większy prestiż.
  3. Po trzecie, w kabinie jest bardzo zimno. Na razie nie wiadomo, skąd wziął się pomysł. Pochodzi prawdopodobnie z czasów, gdy stały surowe chaty z bali, nieocieplone, w których wiały zimne przeciągi. Często można znaleźć zniszczone, zaniedbane domy ocieplone mchem, słomą lub innymi naturalnymi materiałami, które niestety nie zawsze się sprawdzają.
Dlaczego warto zainwestować w dom szkieletowy?
Dlaczego warto zainwestować w dom szkieletowy?

Często przytaczanym argumentem jest konieczność impregnowania drewna i stosowania innych środków do jego konserwacji. W przeciwnym razie zjedzą go robale. Zastanówmy się jednak, czy bardziej pracochłonna jest impregnacja domu drewnianego, czy też remont elewacji domu murowanego. Każdy dom wymaga remontu, czy to drewniany, czy z pustaków. W takim przypadku argument jest bezpodstawny.

Niektórzy uważają również, że domy szkieletowe nie są bardzo odporne na trzęsienia ziemi lub huragany ze względu na ich niewielką wagę. Oczywiście w takiej katastrofie oba domy kończą się źle. Pomyślmy o tym, ale kiedy mamy przynajmniej jeden taki w naszym kraju… więc nie musisz się martwić, że tornado przejmie twój dom i trzęsienie ziemi wciągnie cię w otchłań piekielnego ognia.

Dlaczego warto inwestować w drewno?

Warto już teraz przytoczyć kontrargumenty i rozwiać wszelkie błędne przekonania na temat domów szkieletowych. Co powiesz na kwestionowanie trwałości domu z bali? Co ciekawe, wykonane są ze starannie przygotowanego, wysokiej jakości drewna, które przetrwało pokolenia. Ważne jest jednak, aby drewno wybrane na ramę i pozostałą część konstrukcji było dobrej jakości. Pamiętaj, aby wybierać tylko suszenie przemysłowe o maksymalnej wilgotności 18%. To drewno jest trudne do znalezienia, ale nie niemożliwe. Pamiętaj, że odpowiednio przygotowana tarcica zapewnia długowieczność konstrukcji, ale kluczowa jest również konserwacja i prawidłowa eksploatacja.

A co z ceną?

Ponieważ domy szkieletowe pochodzą głównie z Kanady lub Skandynawii, wydawanie fortuny stało się na porządku dziennym. To oczywiście nieprawda, takie domy można budować nie tylko szybciej, ale i taniej. Oszczędzaj materiał i robociznę. Budowa domu szkieletowego trwa około 4 miesięcy, a budowa domu murowanego zajmuje około 2 lat. Gdzie więc praca ekipy budowlanej może być tania? Znasz już odpowiedź. Kolejną oszczędnością jest fundacja. Latarnia morska nie wymaga ciężkiego zbrojonego fundamentu. Więc możesz zaoszczędzić materiał.

Czas obalić kolejny mit o zimnie w domach o konstrukcji szachulcowej. Wiadomo, że źle uszczelniony dom, czy to z drewna, czy z cegły, jest zimny i trudny do ogrzania, zwłaszcza w temperaturach poniżej zera. Dom drewniany ma jednak bardzo ważną zaletę, czyli szybko się nagrzewa, co zdecydowanie nie jest cechą domu murowanego. Nawet jeśli w domu wyziębi się, nie ma problemu z doprowadzeniem go do odpowiedniej temperatury. Co więcej, dobrze uszczelniony dom z jak najmniejszą liczbą mostków termicznych jest bardzo ekologiczny, gdyż pozwala zaoszczędzić do 50% energii. Warto więc postawić na ekologię, a co za tym idzie – racjonalne oszczędzanie.