Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa — co warto wiedzieć? Z powodu niewystarczającej ochrony powierzchni powietrze może wydostawać się z pomieszczenia. Zastosowanie systemu ociepleń jest konieczne, jeśli chcemy podnieść komfort mieszkania. Izolację można wykonać z tradycyjnej wełny lub styropianu, jednak coraz więcej osób decyduje się na izolację natryskową.

Co to jest izolacja natryskowa?

Ucieczka ciepła i wilgoci to duży problem w domach jednorodzinnych. Stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które niekorzystnie wpływają na zdrowie domu. Miejsca ucieczki ciepła nazywane są mostkami termicznymi i odpowiadają za wydostawanie się powietrza na zewnątrz. To nie tylko obniża komfort mieszkania, ale także podnosi koszty ogrzewania budynku. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego. Izolacja natryskowa to coraz popularniejsza metoda izolacji niemal każdego obszaru budynku https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Izolacją natryskową zajmują się profesjonalne firmy, a niewiele osób decyduje się na samodzielne ocieplenie pomieszczenia.

Izolacja natryskowa — rodzaj użytej pianki

Izolacja natryskowa
Izolacja natryskowa

Piankę natryskową można podzielić na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. Parametry i właściwości tych materiałów są różne, dlatego piankę należy starannie dobierać w zależności od jej przeznaczenia. Pianki zamkniętokomórkowe składają się z małych komórek z zamkniętymi otworami. Dzięki temu jej oddychalność oscyluje na niskim poziomie, dzięki czemu pianka nie wchłania wilgoci. Materiał ten jest twardy, gęsty i bardzo wytrzymały. Z tego powodu nie nadaje się do ocieplania poddasza https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/, ponieważ cały czas pracuje drewniana więźba dachu, co może powodować pękanie piany. Pianka zamkniętokomórkowa zwiększa nośność budynków, dlatego ta technika jest zalecana do izolacji stropów lub fundamentów. Natomiast drugi rodzaj, pianka otwartokomórkowa, składa się z komórek przypominających ludzkie pory. Są otwarte, aby umożliwić oddychanie piance. Charakteryzuje się wysoką oddychalnością, dzięki czemu pochłania wilgoć, minimalizując tym samym ryzyko powstania pleśni i wilgoci w izolacji. Pianka otwartokomórkowa jest znacznie lżejsza od pierwszego typu, ale także elastyczna i ściśliwa. Dlatego do izolacji natryskowej na poddaszach stosuje się lekką piankę otwartokomórkową, ponieważ jest ona materiałem elastycznym i nie pęka podczas eksploatacji wiązarów dachowych.

Jaka jest metoda natryskiwania pianki poliuretanowej?

Izolacja natryskowa pianką poliuretanową to innowacyjna technologia izolacji i uszczelniania domów jednorodzinnych. Jego główną zaletą jest to, że izolacja natryskowa jest łatwa w aplikacji i wydajna. Z tego powodu pianki są coraz częściej wybieranym materiałem izolacyjnym. Jaka jest jej aplikacja? Aktywne składniki pianki poliuretanowej, a mianowicie poliole i izocyjaniany, są wciągane do węża za pomocą pompy i mieszane pod wysokim ciśnieniem w pistolecie natryskowym. W kolejnym etapie pianka jest natryskiwana na powierzchnię izolacyjną za pomocą pistoletu natryskowego. W trakcie aplikacji materiał kilkakrotnie zwiększa swoją objętość, tworząc trwałą i jednolitą warstwę izolacyjną o doskonałych właściwościach termicznych i wodoodpornych.

Czy pianka poliuretanowa jest łatwopalna?

Materiał ten ma zwykle klasę reakcji na ogień E, jest więc materiałem palnym, samogasnącym. Styropian należy do tej samej kategorii. Wyższe klasy A1 lub A2 zawierają wełnę mineralną, czyli materiał niepalny. Nie musisz się jednak martwić o zastosowanie tej nowoczesnej technologii izolacji. Przegroda z płyt kartonowo-gipsowych wypełniona izolacją z pianki poliuretanowej reaguje na klasę ogniową B-s1, d0, dzięki czemu ma ograniczony udział w pożarach i nie wytwarza płonących kropel ani dymu. Pianka ochronna nie jest bezpośrednio narażona na działanie ognia i nie stanowi większego zagrożenia w przypadku pożaru.

Czy izolacja natryskowa się starzeje?

Innym ciekawym pytaniem jest trwałość materiału. Według opinii zamieszczonych w Internecie pianka poliuretanowa traci swoje właściwości po wielu latach. To prawda, zwłaszcza jeśli chodzi o piankę zamkniętokomórkową. Spadek wydajności wynika z faktu, że poliuretan zawiera gazy, które mają lepsze właściwości izolacyjne niż powietrze. Z biegiem lat mogą wyparować i zostać zastąpione powietrzem. W przypadku pianki otwartokomórkowej za właściwości izolacyjne odpowiada powietrze, więc tutaj nie ma takiego problemu.

Na co zwrócić uwagę wybierając izolację natryskową?

Zarówno pianki otwartokomórkowe, jak i zamkniętokomórkowe nie są odporne na długotrwałe działanie promieni słonecznych, dlatego należy unikać ekspozycji na słońce. W przypadku natryskiwania na powierzchnie zewnętrzne, piankę należy zabezpieczyć farbą asfaltową, poliuretanową, silikonową lub akrylową. W przypadku ocieplenia poddasza z suchą okładziną poszycie można zdjąć i ocieplenie wykonać od góry. Jedyną ważną rzeczą jest ponowne założenie czapki, aby chronić piankę przed promieniami UV.