Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej

Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej

Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej: bariera mikrofalowa jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod ochrony mienia. Ma szerokie zastosowanie, ponieważ system ten można znaleźć zarówno w pomieszczeniach prywatnych, jak i miejscach publicznych. Omawiane systemy bezpieczeństwa charakteryzują się wysoką skutecznością, bezpieczeństwem, niezawodnością, wydajnością oraz dostępnością dla różnych zastosowań. W tym artykule opisujemy, jak zbudowane są bariery mikrofalowe i jak działają.

Struktura i zasada działania

Bariery mikrofalowe to system bezpieczeństwa służący do ochrony obwodowej. Zadaniem takich systemów jest wykrywanie intruzów chcących wejść na teren obiektu. Bariera mikrofalowa to system, który wykorzystuje wiązki elektromagnetyczne poprzez mikrofale o wysokiej częstotliwości. Są one przesyłane z urządzenia wysyłającego do urządzenia odbierającego. Nadajnik i odbiornik są umieszczone w taki sposób, że wiązki tworzą szczelną strefę ochronną. Zastosowanie tego systemu charakteryzuje się dużą wydajnością oraz tym, że fale są całkowicie niewidoczne dla ludzkiego oka. Gdy intruz przejdzie przez wiązkę mikrofal, odbiornik natychmiast zarejestruje zdarzenie. Jeśli system wykryje przekroczenie dopuszczalnych norm lub spełniony zostanie jeden z pozostałych z góry określonych wymagań, natychmiast uruchamiany jest alert. Sam sygnał alarmowy może być transmitowany na wiele sposobów. Klienci mogą samodzielnie wybrać metodę alarmu. Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe? Odpowiedź jest prosta – wszędzie. Sprawdzą się tam, gdzie wymagana jest ochrona mienia. Ten system bezpieczeństwa nadaje się do prywatnych posesji, działek, willi, bram, więzień, elektrowni, obiektów wojskowych, instytucji publicznych, lotnisk, centrów handlowych, fabryk i rafinerii. Bariery mikrofalowe można zaprogramować na wiele zdarzeń. Rzecz w tym, że nie reaguje na przelatujące ptaki ani biegające zwierzęta. Oprócz powiadomienia dźwiękowego lub SMS-a od właściciela obiektu, alarm może powiadomić służby ochrony i rozpocząć nagrywanie z kamery. System został zaprojektowany w taki sposób, aby nie można go było zdemontować i zutylizować. Jest wyposażony w wiele elementów bezpieczeństwa wewnętrznego.

 

Szczegółowa budowa bariery mikrofalowej

Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej
Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów barier mikrofalowych. Wszystko to po to, aby sprostać wymaganiom każdego klienta. Z innych będą korzystali klienci indywidualni, chcący zabezpieczyć swoje prywatne tereny. Armia, która chce chronić duży obszar garnizonowy, ma zupełnie inne wymagania. Niezależnie od miejsca użytkowania i rodzaju systemu, wszystkie bariery mikrofalowe charakteryzują się wysokim stopniem inteligencji. Ich działanie polega na porównaniu sygnału z danego obszaru z sygnałem odebranym wcześniej z tego obszaru, który opisuje wejście intruza. Parametry, na podstawie których system wykrywa obecność intruzów w chronionym obszarze to: prędkość, sposób poruszania się, kształt i rozmiar.

Bariera z łatwością wykryje każdą próbę czołgania się lub przekroczenia chronionego obszaru. Urządzenie jest w stanie precyzyjnie dostroić czułość wstęg bocznych z dala od środka strefy wykrywania. Zadaniem konstrukcji i zasady działania bariery mikrofalowej jest ignorowanie zakłóceń występujących na skraju chronionego obszaru. Ma to swoje zalety, gdy mamy mniej stabilne ogrodzenia, ruchliwe drogi czy zbiorniki wodne na skraju posesji. Zdaniem ekspertów w dziedzinie ochrony mienia, warto zastosować w omawianym systemie antenę paraboliczną spolaryzowaną liniowo. Są lepsze od anten płaskich spolaryzowanych kołowo. Pierwszy typ anteny gwarantuje czysty sygnał, a po zmianie położenia odbiornika o 90 stopni i zmianie polaryzacji zmniejsza poziom zakłóceń. Urządzenia składające się na mikrofalowy system drzwi muszą być wyposażone w specjalne czujniki sabotażu. Jego zadaniem jest powiadamianie klienta o wszelkich próbach zmiany położenia elementów bariery lub izolacji galwanicznej obwodów. Omawiane czujniki posiadają możliwość zdalnej kalibracji i zmiany parametrów. Zobacz także zarchiwizowane i bieżące sygnały. Niebywałą zaletą proponowanego rozwiązania zabezpieczającego jest to, że nie reaguje ono na żadne zakłócenia atmosferyczne. Mogą powstawać w wyniku powstawania deszczu, śniegu i mgły. Ze względu na tę zaletę bariery mikrofalowe są preferowane w stosunku do barier podczerwieni, które są znacznie mniej skuteczne w powyższych przypadkach. Systemy oparte na podczerwieni wykorzystują liniowe strefy wykrywania, które można łatwo przerwać lub dezaktywować.

Podsumowanie

Bariery mikrofalowe https://www.katalus.pl/jak-dzialaja-detektory-mikrofalowe/ mają szeroki zakres zastosowań. Sprawdzą się zarówno w przypadku prywatnych intruzów, którzy chcą chronić zarówno małe posesje, jak i duże instalacje użytkowe. Bariery mikrofalowe są obecnie najlepszymi systemami bezpieczeństwa na rynku.