Gładzie gipsowe

Gładzie gipsowe

Gładzie gipsowe są bardzo popularne w budownictwie. Są łatwiejsze w produkcji niż mieszanki cementowo-wapienne, zapewniają gładkie powierzchnie ścian i sufitów oraz pomagają utrzymać zdrowy klimat w pomieszczeniach. Taki materiał to dobry wybór do dekoracji ścian wewnętrznych. Z jego pomocą można wyrównać ściany, tworząc idealną bazę pod farbę dekoracyjną, tapetę czy płytki ceramiczne. W celu przygotowania suchą mieszankę miesza się z wodą w odpowiednich proporcjach, po osiągnięciu wymaganej konsystencji produkt jest gotowy do użycia. Na rynku dostępne są także gładzie gipsowe gotowe, które nie wymagają łączenia wodą.

Gładzie gipsowe to najpopularniejsze materiały wykończeniowe

Podstawą standardowej mieszanki jest gips z dodatkiem lekkich wypełniaczy w celu zmniejszenia jego zużycia oraz wysokiej jakości dodatków modyfikujących, mających na celu zwiększenie przyczepności do powierzchni ściany. Wysoka prędkość schnięcia, bez konieczności dodatkowego wyrównywania powierzchni, rekompensuje różnicę w kosztach mieszanek cementowych i gipsowych.

Gładź gipsową nakłada się na powierzchnię przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. Popularność tego materiału wykończeniowego do ścian i sufitów tłumaczy się wysoką wydajnością materiału, ponieważ gips przyjmuje nadmiar wilgoci z otoczenia i oddaje ją, gdy powietrze staje się zbyt suche. Ma również niski opór dyfuzyjny i idealne właściwości do utrzymania zrównoważonego mikroklimatu wewnętrznego, tworząc poczucie ciepła i komfortu w pomieszczeniu. Jest szczególnie odpowiednia do wyrównywania dużych powierzchni ścian i sufitów, łączenia płyt gipsowych taśmą zbrojoną, wyrównywania drobnych nierówności i pęknięć na powierzchni tynku oraz wyrównywania podłoży ceglanych i betonowych.

Gładzie gipsowe – podstawowe cechy 

Obecnie dostępna jest duża gama gładzi gipsowych: ręczne, mechaniczne, lekkie, utwardzone, gipsowo-wapienne i gipsowo-gliniaste. Wszystkie wymagają dobrze przygotowanego podkładu. Na terenach mieszkaniowych najlepsze są mieszanki gipsowe, ze względu na higroskopijne właściwości gipsu, dzięki którym możliwe jest utrzymanie korzystnego mikroklimatu z optymalną wilgotnością.

Błędy podczas prac z wykorzystaniem gładzi gipsowej to:

  • Praca w niskich temperaturach – poniżej + 5 °C.
  • Nanoszenie materiału na mokre powierzchnie, maksymalna dopuszczalna wilgotność nie powinna przekraczać 3%.
  • Niedostateczne przygotowanie podłoża – brak podkładu, stosowanie niezalecanych przez producentów podkładów.
  • Wykonanie zbyt gładkiej powierzchni powoduje powstanie mikrostruktury szklistej, która zamyka pory, co w praktyce prowadzi do bardzo długiego czasu schnięcia, trudności w malowaniu takiej powierzchni i utraty właściwości regulacji mikroklimatu w pokoju.
  • Przygotowanie podkładu. Wszystkie powierzchnie muszą być suche, stabilne, wolne od kurzu, resztek farby i innych zanieczyszczeń. Powierzchnie należy zagruntować podkładem odpowiednim do rodzaju podłoża.

Zalety gładzi gipsowej

Do produkcji gładzi gipsowej wykorzystywany jest naturalny, przyjazny dla środowiska składnik – gips. Posiada przydatne właściwości użytkowe takie jak:

  • Rentowność.
  • Przyjazność dla środowiska.
  • Bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
  • Przepuszczalność pary.
  • Higiena.

Tradycyjnie gładź gipsowa, wyróżnia się wysokim stopniem bieli, optymalną konsystencją oraz doskonałym stopniem przyczepności do pożądanej powierzchni. Fachowcy z branży budowlanej uważają nowoczesne powierzchnie gipsowe za dość praktyczne podczas bezpośredniej pracy z materiałami tej kategorii.

Gładź gipsowa jest łatwa w szlifowaniu i cechuje się idealną barwą. Nakładając ją na powierzchnię powstaje trwałe podłoże. Jej zastosowanie pozwala na doskonałe wygładzenie ściany, które stają się odporne na uszkodzenia mechaniczne. A niektóre jej rodzaje są odpowiednie do o spoinowania płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Korzyści wykorzystania gładzi gipsowych

Gładzie gipsowe suche i gotowe są wykorzystywane przez firmy budowlane wtedy, gdy wymagane jest uzyskanie wypoziomowanych powierzchni z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych. Jest też nieodzowna dla osiągnięcia równego i gładkiego podłoża, po czym wykonywane są dalsze prace przy użyciu farb, tapety itp.

Gładzie gipsowe
Gładzie gipsowe

Ponadto wysokiej jakości gładzie gipsowe zaufanych firm, mogą być skutecznie stosowane podczas napraw, gdy istnieje potrzeba profesjonalnego wypełnienia niezbyt dużych pęknięć, zagłębień. Należy pamiętać, że klasyczne odmiany powierzchni gipsowej najlepiej sprawdzają się wewnątrz prywatnego budynku mieszkalnego lub mieszkania, również w tych pomieszczeniach, które nie są podatne na szkodliwe działanie nadmiernej wilgoci.

Znane już cechy charakterystyczne gładzi gipsowej zapewniają ograniczenie kosztów materiałów wykończeniowych. Faktem jest, że wysokiej jakości nawierzchnia gipsowa jest w stanie wypełnić możliwie gęsto wszelkie, nawet minimalne ubytki powierzchni (pęknięcia, wgłębienia, nierówności o różnej wielkości). Tym samym po nałożeniu materiału budowlanego z tej kategorii uzyskiwane jest stabilne, równe podłoże do pokrycia wysokiej jakości tapetą. Gładź gipsowa, ma pozytywną zdolność szybkiego wysychania. Jest to dość wygodne podczas prac remontowych.