Jak podolog leczy grzybice paznokci?

Jak podolog leczy grzybice paznokci?

Jak podolog leczy grzybice paznokci? Grzybica paznokci jest to dosyć często spotykane schorzenie, dotykające płytkę paznokci. Daje specyficzne objawy i wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Po zaobserwowaniu objawów grzybicy najlepiej udać się do podologa, który zajmie się skutecznym leczeniem tej przypadłości.

usługi podologiczne w Warszawie
usługi podologiczne w Warszawie

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest to zakażenie grzybicze wywoływane głównie przez grzyby dermatofitowe. Płytkę paznokciową atakują zwłaszcza dermatofity: Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes var. Granulosum. Niekiedy do grzybicy paznokci doprowadzają też grzyby pleśniowe i drożdżopodobne. Schorzenie to obejmuje w większości przypadków paznokcie stóp. Zmiany pojawiają się najpierw na części bocznej paznokcia, po czym przesuwają się w głąb płytki. Dochodzi wówczas do zmiany koloru płytki oraz oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska, jak i rogowacenia podpłytkowego. Grzybica występuje na jednym paznokci albo atakuje także te sąsiednie. Wymienić można różne rodzaje grzybicy paznokci, takie jak:

  • grzybica paznokciowa dalsza i boczna – pojawia się na dalszym brzegu paznokcia albo od strony bocznej, po czym kieruje się do środka płytki paznokciowej. Obszar objętym tym schorzeniem przybiera barwę żółto-brązową. Paznokieć staje się słaby, kruchy i łamliwy.
  • grzybica podpaznokciowa bliższa – występuje zwłaszcza u paznokci dłoni i rozwija się od bliższej części paznokci,
  • grzybica wewnątrzpłytkowa – dochodzi do jej rozwoju wewnątrz płytki paznokciowej od wolnego brzegu. Objawia się złuszczaniem blaszkowatym płytki, jednak nie występuje w tym wypadku rogowacenie,
  • grzybica powierzchowna – czyli rozwijająca się na samej powierzchni płytki paznokcia. Jej symptomem są zazwyczaj białej plamy o różnej wielkości, czasem występują też plamy ciemne,
  • grzybica dystroficzna – występuje w sytuacjach, kiedy infekcja grzybicza przejmuje już cały paznokieć. 

Jak rozpoznać grzybicę paznokci stóp?

Grzybicę paznokci można bez trudu rozpoznać. Wraz z rozwojem tej choroby dochodzi do zmiany barwy płytki paznokciowej. Staje się ona żółta, biała albo nawet brązowa. Ponadto pogorszeniu ulega stan paznokci. Są one bardziej podatne na złamania i odginanie. Jeśli dojdzie do ostrej infekcji, wówczas można też zaobserwować zaczerwienienie w obszarze zainfekowanego miejsca. Symptomem grzybicy jest też przykry zapach stóp.

Jak dochodzi do zarażenia grzybicą paznokci?

Grzybicą paznokci można zarazić się przede wszystkim w miejscach publicznych o dużym stopniu wilgotności. Do zakażenia może więc dojść w basenach, na saunach, pod natryskiem czy w jacuzzi. Grzyby preferują zwłaszcza drewniane podesty, po których ludzie chodzą często bez butów. Innym częstym miejscem są salony kosmetyczne, w których nie przykłada się wagi do dbania o czystość sprzętu do manicure oraz pedicure. Przyczyną zakażenia się grzybicą jest też noszenie zbyt ciepłych butów, które powodują pocenie stop, jak i noszenie obuwia ze sztucznego tworzywa latem. Kolejną przyczyną jest pożyczanie obuwia, przymierzanie obuwia w sklepie, jak i kupowanie butów używanych.

W jaki sposób podolog leczy grzybicę paznokci?

Jak podolog leczy grzybice paznokci?
Jak podolog leczy grzybice paznokci?

Wyleczyć grzybicę można w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Szybkie rozpoznanie rozwoju tego schorzenia pozwala na efektywne leczenie. Co ważne, zdarza się, że łuszczyna oraz stany zapalne wału paznokciowego są mylone właśnie z początkami grzybicy paznokci. Podolog można pobrać zeskrobiny paznokciowe przy użyciu specjalnego frezy, aby potwierdzić swoją diagnozę. Specjaliści w leczeniu grzybicy paznokci wykorzystują specjalne preparaty przeciwgrzybiczne, które są dostosowywane pod stopień zaawansowania schorzenia. W przypadku paznokci z bardziej zaawansowaną grzybicę podolog najpierw wykonuje ich dokładne oczywiście mechaniczne. W trakcie niego bezboleśnie usuwa zgrubiałe i kruche obszary na paznokciu grzybiczym. Jeśli jest to możliwe, zajmie się też rekonstrukcją paznokcia przy użyciu specjalnych środków, jak przeciwgrzybicza masa do rekonstrukcji paznokci.

Specjalista może też usunąć warstwy rogowe pod paznokciem, jeśli pacjent cierpi na onycholizę paznokcie, kiedy to płytka paznokcia odchodzi od jego łożyska. Trudniejszym do wyleczenia schorzeniem jest grzybica u chorych na łuszczycę. Objawy są dosyć podobne, a więc podolog często współpracuje z dermatologiem. Co ważne, leczenie grzybicy niezależnie od jej rodzaju jest zawsze związane z długotrwałą terapią. Może ono trwać od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy. Pacjent musi więc wykazać się dużą dozą cierpliwości, jak i pamiętać o samej profilaktyce.

Jak zapobiegać grzybicy?

Aby przeciwdziałać rozwojowi grzybicy paznokci, należy pamiętać o prawidłowym dbaniu o dłonie i stopy. Powinny być one zawsze suche i czyste. Ważną kwestią jest też dobór odpowiedniego obuwia, najlepiej z naturalnych materiałów. Należy też pamiętać o regularnym obcinaniu paznokci, nie pożyczaniu butów czy skarpet, jak i częstym praniu ręczników. Ostrożność trzeba też zachować w miejscach publicznych. Nie powinno się chodzić boso w publicznych szatniach, prysznicach, basenach. Dobrze też unikać kupowania używanych butów.