Jakie choroby leczy ortopeda?

Jakie choroby leczy ortopeda?

Jakie choroby leczy ortopeda? Większość z nas przynajmniej raz w życiu odwiedziła lekarza ortopedę. Wizyty mogą mieć charakter profilaktyczny, lecz ich celem jest również postawienie odpowiedniej diagnozy oraz wdrożenie właściwego leczenia. Czym dokładnie zajmuje się ortopeda i jakie choroby leczy?

Ortopedia – co to za specjalizacja?

Ortopeda to osoba, która ukończyła studia na kierunku medycyna, a następnie odbyła specjalizację w zakresie ortopedii i traumatologii ruchu. Lekarz ten zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób, mających związek właśnie z układem ruchu. Przedmiotem zainteresowania są kości, stawy, więzadła, kręgosłup czy mięśnie. Organem kostnym, którym nie zajmuje się ortopeda, jest tylko i wyłącznie czaszka. Większość osób uważa, że na co dzień ortopedzi diagnozują różnego rodzaju urazy czy złamania w rzeczywiście, w pewnych aspektach jest to prawdą. Niemniej jednak tego typu przypadłości diagnozujemy i leczymy także u chirurga, natomiast ortopeda zajmuje się również wadami postawy, chorobami stawów, chorobami związanymi z kręgosłupem czy chorobami mięśni. Wbrew pozorom jest to bardzo szeroka specjalizacja, która wymaga kompleksowego podejścia do pacjenta. Kości, stawy czy mięśnie znajdują się bowiem w całym ciele. 

Kiedy należy udać się do ortopedy?

Jakie choroby leczy ortopeda?
Jakie choroby leczy ortopeda?

Pierwsze wizyty u lekarza ortopedy najczęściej mają miejsce już w wieku niemowlęcym. Wtedy też konieczne jest zbadanie, czy bioderka dziecka rozwijają się prawidłowo. Lekarz wykonuje USG, którego celem jest postawienie ostatecznej diagnozy. W późniejszym okresie warto udać się z dzieckiem do ortopedy, który oceni, czy jego postawa jest prawidłowa. Obecnie wizyty profilaktyczne odbywają się niezwykle rzadko – zazwyczaj odwiedzamy specjalistę dopiero w momencie, gdy dzieje się coś niepokojącego. W przypadku dzieci jest to zauważalna wada postawy, problem w poruszaniu się czy nadmierne bóle mięśni. Tymczasem dorośli najczęściej skarżą się na bóle kręgosłupa, mięśni czy stawów. Niektóre dolegliwości wynikają z prowadzonego stylu życia – brak aktywności fizycznej i praca siedząca z pewnością przyczyniają się do ich powstania. Niemniej jednak ortopeda diagnozuje i leczy również znacznie poważniejsze choroby. Wśród nich możemy wymienić reumatoidalne zapalenia stawów, zwyrodnienie stawów, nowotwory kości, zespół cieśni nadgarstka. Wszystkie z nich znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, a niektóre stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia człowieka. 

Z jakimi lekarzami współpracuje ortopeda?

Ortopedzi blisko współpracują z chirurgami, którzy leczą złamania czy skręcenia we wstępnej fazie. Najczęściej po zakończeniu leczenia ortopeda sprawdza, czy wszystko funkcjonuje w sposób prawidłowy. Często ortopeda pozostaje we współpracy z reumatologiem, zwłaszcza w kontekście pacjentów z chorobami stawów. W niektórych przypadkach zleca również konsultację onkologiczną – ortopeda jest w stanie wstępnie zdiagnozować nowotwory kości, jednak nie zajmuje się ich leczeniem. Tutaj główną rolę odgrywa onkolog. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż aby móc udać się na wizytę do lekarza ortopedy w ramach NFZ, należy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego. W niektórych sytuacjach ortopeda nie przeprowadza pełnego leczenia – ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy u dziecka nie rozwinęła się jeszcze wada postawy, choć istnieje spore ryzyko jej powstania. Wtedy ortopeda zleca kontrole okresowe u lekarza rodzinnego, przy czym istnieje możliwość podjęcia leczenia specjalistycznego, jeśli tylko zajdzie taka konieczność.

Kto najczęściej korzysta z pomocy ortopedy?

Ortopeda to lekarz, do którego po pomoc zgłaszają się zarówno dzieci, jak i dorośli. W przypadku dzieci możliwe jest odbywanie wizyt profilaktycznych, jednak dorośli najczęściej zgłaszają się z konkretnym problemem. Jeśli dokuczają nam kręgosłup, stawy czy mięśnie, to najlepiej od razu zgłosić się do ortopedy. Zwykle dolegliwości nie mijają samoistnie, natomiast wymagają odpowiedniego podejścia, w tym zastosowania właściwych leków. Ortopeda zajmuje się nie tylko leczeniem chorób układu ruchu, lecz również kieruje pacjenta na rehabilitację, jeśli uzna to za konieczne. Specjalista nie ćwiczy z pacjentem samodzielnie, jednak wystawia skierowanie, dokładnie opisując, na czym polega problem. Pacjenci powinni mieć świadomość, że współpraca z ortopedą ma charakter długofalowy. Leczenie chorób związanych z układem ruchu najczęściej zajmuje kilka miesięcy, jak nie kilka lat. W tym czasie należy przyjmować odpowiednie leki, czasami konieczne jest również zaopatrzenie się w specjalistyczne akcesoria, na przykład kołnierz ortopedyczny. Lekarz może również zlecić pacjentowi spanie na konkretnym materacu, dobór odpowiednich siedzisk czy wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Zakres jego obowiązków jest więc bardzo szeroki, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Konsultacje ze specjalistą mogą odbywać się online, choć w większości przypadków należy osobiście udać się do gabinetu. Zwłaszcza w przypadku nowych pacjentów badanie palpacyjne może okazać się koniecznością. 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl