Poznaj proces produkcji lakierów do paznokci – w przeciwieństwie do metod stosowanych w przeszłości, które polegały na wytwarzaniu dużych ilości kosmetyków liczących sobie dziesiątki, a nawet stulecia, mieszanie lakierów do paznokci to zupełnie nowe zjawisko, które od niedawna podbija rynek kosmetyczny. Emalie czy lakiery, jakkolwiek je dzisiaj nazwiemy, to wynalazki, które powstały nie więcej niż 100 lat temu.
To nie tak, że ludzie w przeszłości nie znali technik pielęgnacji paznokci. Nawet jeśli mówimy o czasach starożytnych. Z pewnych zapisów wiemy, że zamożni ludzie w społeczeństwie egipskim mieli dostęp do henny, którą mogli malować paznokcie. Ta sama substancja była później używana w społeczeństwie do farbowania włosów. Należy jednak pamiętać, że to nie one były źródłem chemikaliów, których używamy dzisiaj, ponieważ różnią się one bardzo składem.
Technologia chemiczna stale się poprawia
Lakiery, jakie znamy dzisiaj, to płynne emulsje, sprzedawane w wygodnych opakowaniach. Nakładamy go pędzlem wykonanym przez producenta, tak aby paznokcie były dokładnie pokryte podczas zwykłego procesu malowania. Producenci muszą spełniać wiele rygorystycznych wymagań nie tylko związanych z utrzymaniem odpowiedniego składu, ale również z obsługą mieszania lakierów. Lakier musi wyschnąć w ciągu kilku minut od bezpośredniego nałożenia. Substancja tworzy wtedy ładną powłokę na paznokciach. Jeśli chodzi o właściwości wytrzymałościowe powstałej powłoki farby, to powinna ona utrzymywać się nawet do kilku dni bez widocznych nacięć, pęknięć czy wyszczerbień. Wyjątek stanowi wcześniejsze usunięcie zmieszanego lakieru zmywaczem do paznokci na bazie rozpuszczalnika.
Składniki niezbędne do wykonania nowoczesnego lakieru
Dzisiejszy rynek chemiczny znacznie poszerzył horyzonty i przyniósł branży kosmetycznej niezliczone możliwości biznesowe. Najlepszym dowodem na poparcie tych słów jest fakt, że nie ma jednej formuły produkcji lakierów mieszanych. Można jednak wymienić najczęściej powtarzające się składniki, które są swego rodzaju bazą pod lakiery. Komponenty, które możemy wziąć pod uwagę, obejmują różne rodzaje środków błonotwórczych, żywic i rozpuszczalników oraz oczywiście barwników. Musimy jednak pamiętać, że receptura kompletnej formuły lakieru do paznokci jest tajemnicą firmy, która go produkuje. Więc nawet jeśli zbierzemy razem każdy wymagany składnik, nadal nie wiemy, w jakich proporcjach powinniśmy użyć. Współczynniki te są określane przez profesjonalistów po latach badań i testów praktycznych. Kolejnym aspektem związanym z chemikaliami w lakierach mieszanych są liczne poprawki wprowadzane przez firmy na przestrzeni lat.
Spośród chemikaliów znajdujących się w farbie formaldehyd jest najlepszym przykładem naprawy. Kiedyś był niemal niezbędnym składnikiem lakieru do paznokci. Dziś nie jest już tak chętny do użycia. Jest jednak jeden aspekt sprawy, który nie zmienia się od lat. Jest to składnik znany jako nitroceluloza. Ten składnik to specjalny płyn, który powstaje przez zmieszanie drobnych włókien bawełny. Nitroceluloza jest jedną z najważniejszych właściwości powłoki. Nitroceluloza reguluje poziom lepkości produktu końcowego. Nie chodzi tylko o jakość, ale również o łatwość aplikacji środka.
Aby lakiery po wyprodukowaniu działały prawidłowo, muszą być w stanie płynnym, łatwym do aplikacji. Mimo to po kilku minutach powinny stwardnieć i odpowiednio zabezpieczyć paznokieć. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia lakieru nałożonego na paznokcie nie może zbyt szybko stwardnieć, gdyż uniemożliwi to gładkie ułożenie warstwy lakieru. Formuły muszą być idealnie wyważone, aby chronić produkt i wygodnie go rozprowadzać podczas aplikacji.
Jak producent dba o strukturę gotowego produktu?
Zazwyczaj wzmacnianie lakierów polega na dodaniu do kompozycji żywic. Nie wiemy jednak, w jakiej formie został dodany i na jakim etapie produkcji został dodany. Firmy odpowiedzialne za produkcję lakierów do paznokci muszą również pamiętać o tym, aby ich produkty były odporne na chemikalia, które nie powinny zmywać warstwy lakieru. Odporny lakier nie tylko zapewnia elastyczność i odporność na pękanie, ale także zapobiega złuszczaniu się warstw podczas prania ręcznego. Wysokiej jakości mieszany lakier nie powinien mieć wpływu na mydło ani płyn do mycia naczyń.
Rodzaje żywic i plastyfikatorów znanych obecnie na rynku obejmują zazwyczaj mieszaniny oleju rycynowego i gliceryny, a także produkty takie jak kwasy tłuszczowe i kwas octowy. Pamiętajmy jednak, że konsumenci oczekują od produktów dużej liczby funkcji. Z kolei barwnik i inne chemikalia w mieszance zawierają zestaw elementów, które utrzymują całość w płynnym, żelowym stanie, aż do momentu nałożenia na paznokieć.