Zabiegi odchudzające w salonach kosmetycznych – zabiegi medycyny estetycznej mogą znacznie pomóc w utracie wagi. Wbrew pozorom nie chodzi tu jednak o odchudzanie – nie zastąpią więc diety ani systematycznych ćwiczeń. Zamiast tego, aby działały najlepiej, najpierw musisz samodzielnie schudnąć, a sam zabieg pomoże Ci później zbudować zgrabną sylwetkę.
Zadaniem kuracji odchudzającej jest poprawa wyglądu ciała, głównie poprzez eliminację nagromadzonych komórek tłuszczowych. Należy jednak pamiętać, że nie ma to nic wspólnego z odchudzaniem – po prostu usuwaniem nagromadzonego tłuszczu z organizmu, zwykle z miejsc, które nie znikają podczas ćwiczeń i diety. Przygotowanie do takiej kuracji jest długie (około trzech tygodni) i występuje opóźnienie w przejściu na restrykcyjną dietę ograniczającą spożycie tłuszczu. Często zalecany jest również masaż w celu rozbicia tkanki tłuszczowej. Powinieneś również mieć odpowiednie testy, aby potwierdzić, że możemy bezpiecznie otrzymać to leczenie.
Najlepsza terapia odchudzająca
Co dokładnie oznacza, że pomimo utraty tkanki tłuszczowej, kuracja nie może zastąpić „tradycyjnej utraty wagi”? Krótko mówiąc, efekt był czysto estetyczny, a nie związany ze zdrowiem – co oznacza, że nie zmniejszał ryzyka choroby z otyłością lub nadwagą, utrzymując ryzyko cukrzycy na tym samym poziomie. Dzieje się tak, ponieważ liposukcja tylko zmniejsza ilość tłuszczu podskórnego najbliżej skóry, dzięki czemu tłuszcz w pozostałej części ciała pozostaje na tym samym poziomie.
Istnieje kilka zabiegów medycyny estetycznej, które są skuteczne w modelowaniu sylwetki. Jednym z nich jest lipoliza chemiczna, proces przeprowadzany w mało inwazyjny sposób przy użyciu igieł. Zwykle służy do redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka oraz w okolicach pośladków i ud. Podczas zabiegu fosforylocholina jest wstrzykiwana w określone części ciała i działa mniej więcej jak rozpuszczalnik na tkankę tłuszczową. Chociaż zabieg ten obiecuje doskonałe rezultaty, aby osiągnąć rezultaty, należy go regularnie powtarzać nawet cztery razy – najlepiej co dwa miesiące. Niestety lipoliza nie jest możliwa w wielu sytuacjach, np. podczas karmienia piersią, u pacjentów z cukrzycą czy otyłością.
Lipoliza laserowa
Drugim rodzajem stłuszczenia jest stłuszczenie laserowe. Jak sama nazwa wskazuje, laser służy do usuwania tkanki tłuszczowej podczas zabiegu. Po wykonaniu drobnych nacięć (około milimetra) w skórze, laser wprowadzany jest pod skórę, a laser niszczy tkankę tłuszczową. Laserowe usuwanie tkanki tłuszczowej wykonuje się na większości części ciała poza twarzą: głównie na pośladkach, brzuchu, talii, pośladkach, a nawet kolanach. Chociaż stłuszczenie nie będzie już gromadzić tłuszczu w miejscu, w którym zostanie zastosowane, nie oznacza to, że w ogóle się nie odkłada, wręcz przeciwnie, przeniesie się na inne części ciała, dlatego konieczne jest utrzymanie rozsądnej diety po operacji. Kolejną zaletą laserowego stłuszczenia jest jędrność i gładkość skóry. Aby wspomóc modelowanie sylwetki, do dwóch tygodni po zabiegu zalecana jest odzież elastyczna.
Liposukcja – czy warto?
Alternatywą dla stłuszczenia jest liposukcja. W tym czasie tłuszcz nie ulega rozkładowi, ale zostaje odessany. Podczas liposukcji można odessać do 3 litrów tłuszczu, ale nadal nie może to zastąpić „tradycyjnych” metod odchudzania. Jest to zabieg inwazyjny, ponieważ aby go wykonać, trzeba stworzyć w ciele specjalną dziurę, przez którą odsysany jest tłuszcz. Istnieją różne metody liposukcji, ponieważ poprzez zagęszczenie tłuszczu nie da się go po prostu odessać – najpierw trzeba go rozbić, aby był gładszy. Można to zrobić za pomocą wody lub ultradźwięków. Liposukcja jest zabiegiem dość kosztownym i może kosztować od 4000 do 9000 zł, dokładna cena zależy głównie od ilości zaaspirowanego tłuszczu.
Dwuczęściowy zabieg medycyny kosmetycznej, który rozkłada tkankę tłuszczową bez uszkadzania nerwów, nazywa się ultradźwiękami. W tym przypadku redukcja tkanki tłuszczowej polega na przyczepieniu głowy do skóry, która wysyła wiązkę ultradźwięków w głąb ciała. Jest to pierwszy etap, drugi etap to tzw. drenaż limfatyczny. Sześć głowic ultradźwiękowych przyspiesza usuwanie utraconego tłuszczu z organizmu. Chociaż zabieg nie powoduje skutków ubocznych, istnieje wiele przeciwwskazań, m.in. nowotwory, łuszczyca czy implanty. Jest to zabieg bardzo popularny ze względu na doskonałe efekty, ale jednocześnie dość kosztowny: do 5000 zł na sześć zabiegów. Jeśli jednak chcesz uniknąć dyskomfortu czy bólu podczas zabiegu, warto zainwestować w taką sumę.